Staff

 

Senior Leadership Team
Ms Lisle Von Buchenroder Head Teacher
Mrs Claire Ormerod Deputy Head Teacher
Mrs Michele Spencer Deputy Head Teacher
Mrs Emilie Poulteney Deputy Head Teacher
Mrs Jacqui Jennings Assistant Head Teacher (PGL UKS2)
Mr Steven Carbutt Assistant Head Teacher (PGL LKS2)
Mrs Zoe Bagheri Assistant Head Teacher (PGL KS1)
Ms Lara Freeman Assistant Head Teacher
Mrs Forhana Begum Human Resources Manager

 

Class Class Teacher Additional Teacher Support Staff
6K Maeve Kelly

Jacqui Jennings

Jon Pain

Eurdle John

Nadia Yusuf

 
6M Carly Rennie
6E Katherine Edwards
6L Alex Luck
5R Mateu Ramonet

Craig Mandell

Paula Elliot

Juanita Mejia

Sherena Annan

Fahima Khatun

5V Carlos Villarubia
5P Mitel Patel
5A Alex Price
4R Asma Rizvi

Steven Carbutt

Jasmine Roberts

Alexandra Sanders

Antony Mabey

Lorraine Coy

Christine Hudson

Abdul Monir

4C Dee Creig
4D Sumit Dhar
4M Shauna Martin
3D Donna Howard

Agne Stasiauskaite

Ylfete Maxhuni

 

3B Kathryn Bryce-Lennon
3Y Kate Johnson
3H Louise Havercan
2O Channelle Owen

Zoe Bagheri

Katrina Sheeran

Thameenah Miah

Dionne Theobald

Patsy Turpin

Celestina Manuel

Kylie Tang

Jackie Barrie

Krisztina Maroti

2B Ria Black
2P Michaela Zamora-Power
1B Rebecca Bradley – D’ Cunha

Urvika Patel

Jerry Cerka

Adira Sousa

Shulee Begum

Rose Holly

Julie Green

Swati More

1D Sarah Davis
1M Katrina Myers
RM Natasha Mansouri

 

Tina Kaur

Anna Ulanowska

Hamda Dinbil

Gloria Phelps

Vivien Thompson

Halima Farhana

RV Anna Vernon
RR Rim Raja
NURSERY

Lauren Borley

Natalia Prochniak

Sindy Pereira

Vicky Gill

Michelle Taylor

 

Tina Bennet PE Co-ordinator
Beth Marshall Music Co-ordinator
Shanie Riley Sports Coach
Mark O’ Rourke Sports Coach
Adam George Sports Coach
Claire Barracks Office Manager
Baneen Abbas Administration, Attendance and Admissions
Sherryl Houchin Receptionist
Anna Washa Community Wellbeing Advocate
Aga Chignard Finance and Premises Manager
Denise Martin Finance Assistant
Ola Ibrahim Site Supervisor
Nick Bond Resources + Website Manager
Temi Adeshina Behaviour Counsellor
Matthew Norton CLM – Computer Learning Manager
Laura Matthews Child Safeguarding Officer
Jerry Cerka Admin Literacy Support
Maya Jay Cover for absences/courses

 

Dinner Supervisors Gertrude de Araujo, Maria Roberts, Ann Jeynes-Cole, Karen Dorey, Jarry Jallow, Feime Murseli, Ammara Ijaz, Mai Mouna, Nur Begum, Melvuda Hoxha
Breakfast Club Julie Green,  Christine Hudson, Jackie Barry, Denise Martin
Nursery Breakfast Club Mai Mouna, Melvuda Hoxha

 

Roles and Responsibilities

Senior Leadership Team
Lisle von Buchenroder (Head Teacher),  Claire Ormerod (Deputy HT), Emilie Poulteney (Deputy HT), Michele Spencer (Deputy HT), Zoe Bagheri (AHT), Lara Freeman (AHT), Jacqui Jennings(AHT), Steven Carbutt (AHT), Forhana Begum (Human Resources Manager)
Admin Claire Barracks, Baneen Abbas, Sherryl Houchin and Anna Washa
Art and Cultural Awareness Anna Vernon
Assessment Emilie Poulteney & SLT
Behaviour Management and Counselling Temi Adeshemi & SLT
Child Protection Team Laura Matthews (CSO), Lisle von Buchenroder (DSL), Claire Ormerod, Emilie Poulteney, Michele Spencer
Citizenship and PHSCE Louise Havercan
Curriculum Map Claire Ormerod + SLT
Continuous Professional Development and Training SLT
Design & Food Technology Alex Price
Extended Schools Tina Bennet
Educational Visits Louise Havercan
EAL Rebecca Bradley – D’Cunha
EYFS and KS1 Phonics Manager Zoe Bagheri
Finance and Premises Lisle von Buchenroder, Aga Chignard, (Denise Martin)
Health and Safety Emilie Poulteney, SLT and Admin
Humanities Team – History & Geography Dee Creig, Alice Noble, Ria Black
ICT Mitel Patel & Matt Norton

Literacy

Reading – Zoe Bagheri

Oracy – Natasha Mansouri

Writing – Maeve Kelly

Mathematics

Mateu Ramonet, Carly Rennie, Alex Luck

Music Beth Marshall
Pastoral Care Jacqui Jennings
P.E. Tina Bennet
Performing Arts Channelle Owen
Parent and Public Queries Claire Barracks
Parent Volunteers Steven Carbutt
Reading Resources Jerry Haxhere Cerka
Religious Education/ Collective Worship Maeve Kelly
SENCO Lara Freeman and Faria Alam Masud
Science Katherine Edwards and Rebecca Bradley – D’Cunha
School Council Asma Rizvi
Site Maintenance Ola Ibrahim, Aga Chignard
Staff Induction SLT
Student Placements + Work experience Steven Carbutt
Year 6 Transition Alex Luck